Umnjaci (takođe poznati kao treći molari) su zubi koji se pojavljuju na samom kraju usta između 18 i 25 godine života. Oni poslednji niču od stalnih zuba. Veliki deo populacije nema dovoljno mesta u vilicama za ove zube i na kraju završi sa vađenjem istih.
Ako oni niknu i postave se normalno u zubni niz, mogu biti veoma korisni zubi. Ukoliko ih redovno perete mogu trajati celog života.
Zato što poslednji niču vrlo često nema dovoljno mesta u vilicama za njih, po nekad se pojave u ustima samo do pola ili se uopšte ne vide. Tada takve zube nazivamo impaktirani zubi.
Karijes. Takve zube je jako teško čistiti i vrlo brzo se pokvare. Uglavnom ih je nemoguđe popraviti jer su nedostupni.
Oštećenje susednog zuba. Zbog takvog položaja umnjaka karijes vrlo lako može da se razvije i na drugom molaru ili može dovesti do resorpcije korena ovog susednog zuba. Nisu retki slučajevi kada procenimo da pored vađenja umnjaka treba izvaditi i drugi molar.
Infekcija. Preko krune zuba se uglavnom nalazi deo mekog tkiva a između njih je prazan prostor u kome se zadržava hrana i vrlo je pogodan za razmnožavanje bakterija. Ovaj deo gingive preko krune može biti otečen i bolan, iz njega se može cediti gnoj sa neprijatnim zadahom iz usta. Otok se može proširiti na obraz, regionalne limfne žlezde mogu biti otečene. Pre nego što su otkriveni antibiotici, infekcija u ovom regionu je ugrožavala život bolesnika zbog moguće opstrukcije disajnih puteva.
Ciste. Mogu se formirati okolo nekih impaktiranih zuba, stvaraju deformitet u kosti i zahtevaju obimniji hirurški zahvat.
Prelom donje vilice. Ponekad mogu biti tako postavljeni da povećavaju rizik od preloma donje vilice kod osoba koje se bave kontaktnim sportovima.
Ukoliko imate 25 godina ili manje i imate impaktirane umnjake, sigurno će vam biti bolje ako ih izvadite. Kod osoba koje imaju preko 30 godina a impaktirani umnjaci su duboko u kosti, tada se oni mogu ostaviti (uz periodične kontrole). Ukoliko su se delimično pojavili u ustima tada se moraju vaditi kao kod mlađih osoba. Za svakog pacijenta se vrši procena rizika i određuje dali će ta intervencija napraviti korist koju očekujemo.
Gotovo je sigurno da će impaktirani zubi napraviti problem ako se ostave na mestu. Ovo se naročiti odnosi na donje impaktirane umnjake. Komplikacije se obično pojave iznenadno, ponekad u životnom dobu kada postoji neko drugo hronično oboljenje koje može da komplikuje intervenciju.
Čim se smiri akutna infekcija (ukoliko je postojala) zub treba izvaditi. Sada se preporučuje da impaktirane zube treba izvaditi između 14 i 25 godine života, bez obzira dali prave probleme ili ne. Intervencija je lakša kod mlađih osoba i oporavak ide brže i sa manje komplikacija. Relativno jednostavna intervencija kod mlađih osoba može biti komplikovana kod starijih.
Za početak je potrebno da zakažete termin preko telefona, tada će vam biti rečeno da napravite OPT rtg snimak (snimak cele gornje i donje vilice) i gde to možete da uradite. Na prvom sastanku ćemo uraditi klinički pregled, analizirati rtg film, diskutovati o mogućoj terapiji i na kraju eventualno zakazati termin za operaciju. Potrebno je da upoznamo kakvo je vaše opšte zdravstveno stanje, da bih odredili faktore rizika (ukoliko postoje). Cela procedura će vam biti objašnjenja i imaćete mogućnost da postavljate pitanja o svemu što vas interesuje.
Izvodi se u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolna, mada malo neprijatna.
Cela procedura traje oko sat vremena, ponekad nešto duže,ali nikad nemožemo tačno reći pre operacije.
Hirurško vađenje umnjaka uzrokuje više komplikacija nego rutinsko vađenje zuba. Pošto prođe dejstvo lokalnog anestetika, oko dva sata posle operacije, možete osetiti :
Svi ovi simptomi su privremeni, i kod većine slučajeva potpuno nestaju za nekoliko nedelja. Izuzetak su komplikovana hirurška vađenja umnjaka koji se nalaze duboko blizu nerva u donjoj vilici, kada zbog operativne traume utrnutost polovine donje vilice i usne se može produžiti i na nekoliko meseci.
Pacijent dolazi za nedelju dana posle operacije da mu se skinu konci i uradi kontrolni pregled.
Različiti ljudi se oporavljaju različitom brzinom. U zavisnosti od težine hirurške intervencije, vaših godina i regenerativnih sposobnosti vašeg organizma treba da očekujete da će te se vratiti redovnim poslovnim aktivnostima za 2 do 4 dana. U našoj ordinaciji većina pacijenata se odluči za hirurški zahvat u četvrtak ili petak i većina od njih je sasvim sposobna za posao u ponedeljak.
NAPOMENA : Ukoliko ste nesigurni dali da prihvatite predloženu hiruršku intervenciju, dobra ideja je da potražite mišljenje još jednog oralnog hirurga. Dali ćete prihvatiti predlog terapije (ili ne) zavisi samo od vas, zato je veoma bitno da ste dobro informisani.
Vađenje impaktiranog umnjaka je hiruška procedura i bitno se razlikuje od vađenja izniklih zuba. Postoperativne komplikacije su moguće. Da bi se izbegle, potrebno je pridržavati se datih uputstava: